Rushville High School "Rockets"

*HOME PAGE
Closed High Schools Alumni Apparel
*RECENT UPDATES
*CLOSED HIGH SCHOOLS LISTED BY COUNTY
IN THE BEGINNING - Where Closed High Schools Consolidated To
*YOUR COMMENTS
*SUBMIT A COMMENT or SUGGESTION
*THE "TO-DO" LIST
*ABOUT THE AUTHORS
GREAT CONFERENCES
*CLOSED GRADE SCHOOLS
RELIGIOUS ORDERS
MASCOTS & NICKNAMES
*LINKS TO OTHER SITES
COUNTRY SCHOOLS / SPECIAL BLDGS
*Schools That Start With "A"
*Schools That Start With "B"
*Schools That Start With "C"
*Schools That Start With "D"
*Schools That Start With "E"
*Schools That Start With "F"
*Schools That Start With "G"
*Schools That Start With "H"
*Schools That Start With... "I"
*Schools That Start With "J"
*Schools That Start With "K"
*Schools That Start With "L"
*Schools That Start With "M"
*Schools That Start With "N"
*Schools That Start With "O"
*Schools That Start With "P"
*Schools That Start With "Q"
*Schools That Start With "R"
*Schools That Start With "S"
*Schools That Start With.. "T"
*Schools That Start With.. "U"
*Schools That Start With.. "V"
*Schools That Start With "W"
*Schools That Start With.. "X"
*Schools That Start With.. "Y"
*Schools That Start With.. "Z"
*Rankin High School
Ransom High School
*Rantoul Donovan Mem. HS
Rardin High School
*Ray High School
*Raymond High School
*Reddick R.U.C.E. H. S.
*Redmon High School
Reno High School
*Reynolds High School
Richmond High School
*Ridge Farm High School
*Ridgway High School
Ringwood High School
*Rio High School
*River Forest High School
*RiverGrove Holy Cross HS
*RiverGrove Mother Guerin
*Roanoke Hgh School
*Robbs High School
*Roberts High School
*Roberts-Thawville HS
Rockbridge High School
*Rockford High School
*Rkfd. Bishop Muldoon
*Rockford St. James HS
*Rockford St. Thomas
*Rockford West H S
*R.I. St. Joseph's HS
*R.I. Villa de Chantal
*Rockport High School
*Rolling Meadows SHM HS
*Rollo High School
*Roodhouse High School
*Rosamond High School
Roscoe High School
Rose Hill High School
*Roseville High School
*Rosiclare High School
*Rossville High School
*Rossville-Alvin H.S.
*Royalton High School
*Rushville High School
*Rutland High School
*Sadorus High School
*Sailor Springs H.S.
*St. Anne Academy
St. Anne Cath. Boys Acad.
*St. Charles Mt. St. Mary
*St. Charles Valley Luth.
*St. Francisville HS
St. George HS
*St. Jacob High School
St. James High School
*St. Joseph High School
St. Rose High School
Ste. Marie High School
*Salisbury High School
Sandusky Young HS
*San Jose High School
*Saunemin High School
*Savanna High School
*Saybrook High School
*Saybrook-Arrowsmith HS
Schram City School
*Sciota Northwestern HS
*Scottland High School
*Scottville High School
*Seaton High School
Seatonville High School
*Secor High School
*Sesser High School
*Seward High School
*Seymour High School
*Shabbona High School
*Shannon High School
*Shawneetown H.S.
*Sheffield High School
*Sheldon High School
Sheridan High School
Shields High School
*Shipman High School
*(Shirley) Ben Funk HS
Shumway High School
*Sibley High School
*Sidell High School
Sidney High School
Sigel High School
Silvis High School
*Simpson High School
*Skokie Niles East HS
Smithboro High School
*Smithfield High School
Sorento High School
*South Chicago HS
*Sparland High School
Springerton High School
*Sprngfld Cathed./Griffin HS
*Springfield Converse HS
*Sprinfield Feitshans HS
*Spfld Sacred Heart Acad
*Spgfld. St. James HS
*Spfld. Ursuline Academy
*Stanford High School
*Sterling St. Mary's/C.C.
*Sterling Nazarene
*Steward High School
*Stewardson High School
Stiritz High School
*Stockland High School
*Stonefort High School
*Stonington High School
*Strasburg High School
*Strasburg High School
*Strawn High School
StreatorNewMich.Acad.
*Stronghurst High School
*Stronghurst Southern HS
*Sugar Grove HS
*Sumner High School
*Sycamore St. Alban's
*Sycamore Waterman Hall
*Table Grove High School
*Tamaroa High School
*Tallula High School
*Tamms Community HS
*Tampico High School
Techny Bros. Cand. HS
*Tennessee High School
*Terre Haute High School
^T'toplis/W'mont St. Joseph
*Thawville High School
*Thebes High School
Thomasboro High School
*Thomson High School
*Tilden High School
Timewell High School
*Tiskilwa High School
*Toledo High School
*Tolono High School
*Toluca High School
*Toluca St. Ann H.S.
*Toluca St. Joachim H.S.
*Tonica High School
*Toulon Academy H.S.
*Toulon-Lafayette HS
*Toulon Township HS
*Towanda High School
*Tower Hill High School
Trenton High School
*Trivoli High School
*Troy Grove School
*Troy McCray-Dewey HS
*Ullin High School
*Union High School
*Union Hill HS
*Upper Alton High School
Ursa High School
*Valier High School
*Varna High School
*(Varna)Mid-County HS
*Venice High School
*Venice Lincoln H.S.
*Venice Newport HS
*Venice St. Mark's HS
*Vergennes High School
Vermilion High School
*Vermilion Grove Academy
*Vermont High School
Vernon High School
*Versailles High School
*Victoria High School
*Viola High School
*Virden High School
*Waggoner High School
*Walnut High School
Walnut Grove Twnshp HS
*Walpole High School
*Wapella High School
*Warrensburg High School
Wasco High School
*Washburn High School
*Wataga High School
Waterloo Sts. Peter & Paul
*Waterman High School
Watson High School
*Waukegan East HS
*Waukegan Holy Child HS
Waukegan West HS
*Waynesville High School
Wedron High School
*Weldon High School
*Wellington High School
*Wenona High School
*West Brooklyn H.S.
*West Point High School
*West Salem High School
*West Union H.S.
*West York High School
*Westchester IHM
*Westervelt High School
*Westfield High School
*Wheaton Central HS
*Wheaton-Warrenville HS
*White Hall High School
*Willisville High School
Willisville-Percy H.S.
*Willow Hill High School
*Wilmette Mallinckrodt HS
*Wilmette Maria Imm. Acad
*Wing High School
*Winnetka New Trier East
*Winola High School
*Winslow High School
*Witt High School
*Wolf Lake High School
*Woodhull High School
*Woodland High School
Woodson High School
Woodstock St. Mary HS
*Woodstock Seminary
*Worden High School
*Wyanet High School
*Wyoming High School
Xenia High School
Yale High School
*Yates City High School
*Youngstown High School
*Zeigler High School

Rushville "Webster" High School Building
rushvillewebsterhsbldgdav.jpg
Submitted by Dennis Downey

Original Rushville HS Bldg - Burned Down 1893
rushvillehsbldg1893dav.jpg
Courtesy of Dennis Downey

The History of Rushville High School
 
Rushville (population 3,212) is located in western Illinois about 20 miles south of Macomb and 45 miles northwest of Springfield.  U.S. Route 24 intersects with U.S. Route 67 on the west side of Rushville. The A,T, & SF Railroad has a line that reaches into Rushville.  The Town Branch of the LaMoine River flows into the south side of town while the Crane Creek flows to the northeast side of town.  Rushville is the county seat of Schuyler County and is located in its north-central area.  Rushville was platted in 1818 and settlement there came soon after. Rushville was officially incorporated as a town in 1831. 
 
According to the website address of http://www.rushville.org/ , Rushville's history in short is the following:
 
"The Schuyler County Seat is the town of Rushville, which was incorporated in 1826. Rushville derives its name from a famous Philadelphian surgeon named Dr. Benjamin Rush. Its history tells a story of growth and prosperity. From a tiny wilderness village of 12 families in 1825, Rushville has grown to a prosperous town of more than 3,300 citizens."
 
Rushville has one of the longest histories of school systems recorded on this site.  The webpage of http://www.rootsweb.com/~ilschuyl/OldTimesInSchuyler/OTISfirstschool.html states that the first school in Rushville was established in the 1830s.  A high school was established and in place by 1848. This being said we know that Rushville High School has served the town and surrounding area proudly for at least 152 years.  
 
Rushville High School entered into consolidation talks with its neighbor to the north, Industry, in the early 2000s. It was settled in 2005 that the school districts of Rushville and Industry would would consolidate to form the Rushville-Industry School District.  Rushville residents have continue to host the high school in their town.
 
Rushville High School Quick Facts
 
Year opened:                                1848
Year consolidated:                         2005
Consolidated to:                            Rushville-Industry School District (Rushville)
Rushville HS team nickname:         the "Rockets"
Rushville HS team colors:              Purple & Gold 
School Fight Song:                        "We're Loyal to Rushville High"
                                                                     Sung to "Illinois Loyalty"
 
                                        We're loyal to you Rushville High
                                        We're purple and gold, Rushville High
                                        We'll back you to stand
                                        'Gainst the best in the land
                                        For we know you can stand, Rushville High!
 
                                                Rah! Rah!
 
                                        So crack out the ball, Rushville High
                                        We're backing you all, Rushville High
                                        Our team is our fame protector:
                                        On! Boys for we expect a
                                        Victory from you Rushville High!

ATHLETICS
 
The Rushville Rockets and Lady Rockets have a great history of success in IHSA sports.  For a small school Rushville participated in many sports and enjoyed many memorable perfomances.  School colors and school fight song along with several team records and coach's names are being sought.
 
BOYS BASEBALL
 
The boys baseball program at Rushville High won a District Championship and a Regional Championship.  The team also had a 20 - win season in its final year as a solo school!
 
1955-56                 District Champions
1977-78                 Regional Champions
2004-05    21 - 11   School's Final Season     Coach
Brian Schmidt
 
BOYS BASKETBALL 
 
Thirteen Regionals, two Sectionals, and a District title highlighted the boys basketball success.  The Sectional titles were won in the one-class system making this accomplishment even more incredible.
 
Coach Robert Wixom had the longest tenure at Rushville leading the team from 1937 through the 1955 season.  His early teams won the two Sectional titles.  Coach Wixom sported an overall record of 321 - 201 for a .619 winning percentage during his 19 seasons at the helm!
 
1934-35   20 - 9         District Champions
1935-36   21 - 8

1936-37   24 - 7         SWEET 16 Finalist!!                   Coach Robert Wixom
                                One-Class System
                                Regioinal Champions
                                Sectional Champions
                                Sweet 16 Finalist
                                Lost to Pekin 25 - 24
                                Pekin finished in 4th place

1937-38   15 - 10                                                            Coach Robert Wixom
1938-39   20 - 7         Regional Champions                    Coach Robert Wixom
 
1939-40   26 - 7         SWEET 16 Finalist!                    Coach Robert Wixom
                                One-Class System
                                Regional Champions
                                Sectional Champions
                                Sweet 16 Finalist
                                Lost to Dundee 72 - 47
  
1940-41   14 - 12                                                            Coach Robert Wixom
1941-42   13 - 13                                                            Coach Robert Wixom
1942-43   22 - 6         Regional Champions                    Coach Robert Wixom
1943-44   15 - 11                                                            Coach Robert Wixom
1944-45                                                                         Coach Robert Wixom
1945-46   13 - 12                                                            Coach Robert Wixom
1946-47   15 - 10                                                            Coach Robert Wixom
1947-48   18 - 9                                                              Coach Robert Wixom
1948-49   23 - 6         Regional Champions                    Coach Robert Wixom
1949-50   16 - 12       Regional Champions                    Coach Robert Wixom
1950-51   22 - 8         Regional Champions                    Coach Robert Wixom
1951-52   20 - 7         Regional Champions                    Coach Robert Wixom
1952-55                                                                         Coach Robert Wixom
1955-56   19 - 8         Regional Champions                    Coach Gene Hornsbruch
1956-57                                                                         Coach Gene Hornsbruch
1957-58                                                                         Coach Virgil Johnson
1958-59   17 -  8                                                             Coach Virgil Johnson
1959-61                                                                         Coach Stan Olson
1961-62   13 - 11                                                            Coach Bob Winstead
1962-63   19 - 7                                                              Coach Bob Winstead
1963-64   22 - 6         Regional Champions                    Coach Bob Winstead
1964-65   21 - 7         Regional Champions                    Coach Bob Winstead
1965-66   15 - 11                                                            Coach Jack Coil
1966-67   13 - 12                                                            Coach Jack Coil
1967-68   13 - 13                                                            Coach Loris Lambert
1968-69                                                                         Coach Loris Lambert
1969-70                                                                         Coach Phil Conover
1970-71   18 - 8                                                              Coach Phil Conover
1971-72   20 - 5         Regional Champions                    Coach Phil Conover
1972-73   18 - 7                                                              Coach Phil Conover
1973-74   18 - 6                                                              Coach Bob Winstead
1974-77                                                                         Coach Bob Winstead
1977-78   15 - 11                                                             Coach Mel Casper
1978-79   17 - 10                                                             Coach Mel Casper
1979-80                                                                          Coach Tom Purvin
1980-86                                                                          Coach Rick Phillips
1986-88                                                                          Coach Chuck Thomas
1988-92                                                                          Coach Greg Reuschel
1992-95                                                                          Chuck Thomas
1995-96                                                                          Coach Craig Curr
1996-97   14 - 16       Regional Champions                     Coach Jim Shepherd

 
GIRLS BASKETBALL
 
The Lady Rockets had some icredilbe success under the leeadership of Coach Vicki Green.  Check out this for a resume':
 
1 - SECOND Place Finish in IHSA Class 1A Tournament!!
1 - THIRD Place Finish in IHSA Class 1A Tournament!!
3 - ELITE 8 Appearances!
4 - SWEET 16 Appearances!
4 - Sectiional Titles!
8 - Seasons of 25+ Wins
13 - Consecutive Regional Titles!
14 - Seasons of 20+ Wins
18 - Total Regional Titles!!!
 
*Rushville Lady Rockets had an overall 30 season winning percentage of .726 (572 - 216)
 
*Coach Vicki Green had an overall record of 483 - 163 for a .748 winning percentage!!
*Coach Green's 483 wins places her #17 All-Time in IHSA history in total wins.
*Coach Green ranks #14 All-Time in IHSA history in most wins at one school.
 
 
1974-75   10 - 4                                                                Coach Linda Elsea
1975-76   12 - 6                                                                Coach Linda Elsea
1976-77     8 - 6                                                                Coach Linda Elsea
1977-78     9 - 8                                                                Coach Linda Elsea
1978-79   19 - 5                                                                Coach Linda Elsea
1979-80   16 - 10                                                              Coach Linda Elsea
Coach Linda Elsea overall record 74 - 39   .655 winning %
 
1980-81   27 - 5    THIRD Place in IHSA Class 1A!!           Coach Vicki Green
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Brimfield 66 - 53
                           Elite 8 Finalist
                           Beat Paxton 58 - 45
                           Final 4 Finalist
                           Lost to Quincy Notre Dame 65 - 48
                           Quincy finished in 2ND place 
                           Third Place Game Winners!
                           Beat Eldorado  68 - 63
     
1981-82   23 - 5    Regional Champions                           Coach Vicki Green

1982-83   29 - 3    SECOND Place in IHSA Class 1A!!        Coach Vicki Green
                           Regional Champions
                           Sectional Champiopns
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Kewanee Wethersfield 76 - 56
                           Elite 8 Finalist
                           Beat Metropolis Masaac County 66 - 48
                           Final 4 Finalist
                           Beat Bloomington Central Catholic 65 - 60
                           Championship Game Finalist
                           Lost to Quincy Notre Dame 57 - 53   
            
1983-84   22 - 5    Regional Champions                           Coach Vicki Green
1984-85   25 - 3    Regional Champions                           Coach Vicki Green
 
1985-86   27 - 3    ELITE 8 Finalist!!                                  Coach Vicki Green
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Champions
                           Beat Oneida ROVA   63 - 56
                           Elite 8 Finalist
                           Lost to Elgin St. Edwards 62 - 56 (O/T)
                           St. Edwards finished 3rd
  
1986-87   16 - 12   Regional Champions                           Coach Vicki Green

1987-88   19 - 10   SWEET 16 Finalist!!                              Coach Vicki Green
                           Regional Champions
                           Sectional Champions
                           Super-Sectional Finalist
                           Lost to Kewanee 58 - 50
                           Kewanee finished 4th  

1988-89   25 - 4     Regional Champions                           Coach Vicki Green
1989-90   25 - 4     Regional Champions                           Coach Vicki Green
1990-91   25 - 4     Regional Champions                           Coach Vicki Green
1991-92   19 - 8     Regional Champions                           Coach Vicki Green
1992-93   20 - 7     Regional Champions                           Coach Vicki Green

1993-94   16 - 10                                                               Coach Vicki Green
1994-95   17 - 11   Regional Champions                           Coach Vicki Green
1995-96   14 - 11                                                               Coach Vicki Green
1996-97   18 - 10                                                               Coach Vicki Green
1997-98                                                                            Coach Vicki Green
1998-99   25 - 4     Regional Champions                           Coach Vicki Green
1999-00   23 - 6     Regional Champions                           Coach Vicki Green
2000-01   20 - 6                                                                 Coach Vicki Green
2001-02   20 - 7                                                                 Coach Vicki Green
2002-03   18 - 10   Regional Champions                           Coach Vicki Green
2003-04   15 - 14   Regional Champions                           Coach Zach Keene
 
Incredible run by the Rushville Lady Rockets!! 

BOYS FOOTBALL
 
Nineteen trips to the IHSA football playoffs highlight the gridiron successes of the Rushville Rockets!  Fourteen of the trips were in consecutive seasons, the last fourteen seasons before Rushville school consolidatd with Industry.  A co-op effort between Rushville and Industry may have taken place at some point but we are not sure when.     
 
1947-48  8 - 1 - 1  2nd place Spoon River Valley Conference   Coach Ralph Wagner
1951-52  5 - 2 - 1  3rd place Midwest Conference                   Coach Bob Wixom
1955-56  6 - 2 - 1  3rd place tie Midwest Conference               Coach Bob Wixom

From 1959 through 1970 Rushville participated in both the Midwest and Spoon River Valley conferences in football.
 
1959-60  4 - 2 - 2  Spoon River Co-Champs/2nd Midwest   Coach Stan Olson
1961-62  4 - 2 - 2  Midwest Champs                                    Coach Bob Winestead
1962-63  4 - 2 - 2  Midwest Co-Champs                               Coach Bob Winestead
1963-64  7 - 2       2nd place in both conferences                   Coach Bob Winestead
1964-65  6 - 2 - 1  Midwest Co-Champs                               Coach Bob Winestead
1965-66  6 - 2 - 1  Spoon River Co-Champs                         Coach Jack Coil
1966-67  6 - 3       2nd Spoon River/3rd Midwest                     Coach Jack Coil
1967-68  8 - 1       Spoon River Champs                              Coach Wayne Crum
1968-69  5 - 3 - 1   3rd Spoon/4th Midwest                              Coach Wayne Crum
1969-70  4 - 3 - 2   2nd Midwest/3rd Spoon River                      Coach Jim Phalen
1970-71  6 - 3        2nd Spoon River/3rd Midwest                      Coach Don Gustine
1971-72  4 - 3 - 2   3rd place Spoon River                                 Coach Charlie Sides
1972-73  6 - 3        4th place Spoon River                                 Coach Charlie Sides
1973-74  6 - 4        3rd place Spoon River                                 Coach Charlie Sides
1974-75  6 - 3        2nd place Spoon River                                Coach Charlie Sides
1975-76  6 - 3        2nd place Spoon River                                Coach Warner McCullum
1977-78            Team Qualified for Class 2A Playoffs           Coach Warner McCollum
                        Lost to Monmouth 6 - 0       
1985-86            Team Qualified for Class 2A Playoffs           Coach Don Bigley
                        Lost to Virden 24 - 7
1986-87            Team Qualified for Class 2A Playoffs           Coach Don Bigley
                        Lost to Hamilton 20 - 12 (2 O/T)
1988-89            Team Qualified for Class 2A Playoffs            Coach Don Bigley
                        Lost to Petersburg PORTA 37 - 17
1990-91            Team Qualified for Class 2A Playoffs            Coach Don Bigley
                        Beat Beardstown 21 - 0
                        Lost to Wilamsville 25 - 13
1991-92  11 - 2  Team Qualified for Class 2A Playoffs            Coach Will Bavery
                        FINAL 4 FINALIST
                        Beat Williamsville 20 - 19
                        Beat Bushnell Prairie City 20 - 14
                        Beat St. Joe Ogden 17 - 0
                        Lost to Greenfield  12 - 2
                        (Greenfield finished 2nd)
1992-93  11 - 1  Team Qualified for Class 2A Playoffs            Coach Will Bavery
                        ELITE 8 FINALIST
                        Beat Havana 42 - 18
                        Beat Petersburg PORTA 44 - 27
                        Lost to Moweaqua Central  20 - 12
                        (Moweaqua finished 2nd) 
1993-94            Team Qualified for Class 2A Playoffs             Coach Will Bavery
                        Lost to Pittsfield 14 - 0
1994-95   9 - 3  Team Qualified for Class 2A Playoffs              Coach Jeff Langner
                        ELITE 8 FINALIST
                        Beat Tolono 22 - 14
                        Beat Lewistown 6 - 0
                        Lost to Georgetown-Ridge Farm 15 - 14
                        (Georgetown finished 2nd)   
1995-96    7 - 3 Team Qualified for Class 2A Playoffs              Coach Jeff Langner
                        Lost to Beardstown 43 - 18 
1996-97    9 - 2 Team Qualified for Class 2A Playoffs              Coach Jeff Langner
                        Beat Havana 47 - 12
                        Lost to LeRoy 54 - 14
                        (LeRoy State Champs)  
1997-98    7 - 4  Team Qualified for Class 2A Playoffs             Coach Jeff Langner
                        Beat Virden 28 - 14
                        Lost to Monticello 21 - 20 
1998-99    8 - 2  Team Qualified for Class 2A Playoffs              Coach Jeff Langner
                        Lost to Gibson City 28 - 24
1999-00    6 - 4  Team Qualified for Class 2A Playoffs              Coach Jeff Langner
                        Lost to Lewistown 46 - 6
2000-01    6 - 4  Team Qualified for Class 2A Playoffs              Coach Jeff Langner
                        Lost to Moweaqua 28 - 14
2001-02    7 - 3  Team Qualified for Class 2A Playoffs              Coach Kendall Taylor
                            Lost to Forreston 40 - 16
2002-03    6 - 4  Team Qualified for Class 2A Playoffs              Coach Kendall Taylor
                        Lost to Beardstown 27 - 8
2003-04    5 - 5  Team Qualified for Class 2A Playoffs              Coach Kendall Taylor
                        Lost to White Hall 42 - 6
2004-05    7 - 3  Team Qualified for Class 2A Playoffs              Coach Wayne Crum
                        Lost to Orion 27 - 7
                        Last season as Rushville High School

GIRLS CROSS COUNTRY
 
Four Lady Rocket harriers won medals at the IHSA State Meet including Class A State Champion Alana Crisman. In addition four teams qualified for the State Meet wth the team of 1997-98 finishing tenth overall!
 
1988-89            Team Qualified for State Meet
                        Individual Medalist - Angie Agans          7TH Place
 
1992-93            Regional Champions
                        Individual Medalist - Megan Taylor        8TH Place
 
1993-94            Team Qualified for State Meet
                        Individual Medalist - Megan Taylor       11TH Place
 
1994-95            Individual Medalist - Megan Taylor         9TH Place
 
1995-96            Individual Medalists - Alana Crisman      STATE CHAMPION!!
                                                          Corey Boehm        16TH Place  
1997-98            Team Finished TENTH in STATE MEET Competition!!
 
                        Individual Medalist - Alana Crisman         STATE CHAMPION!!
 
                        Final Team Standings
                        1)  Petersburg (PORTA)                          72
                        2)  Sandwich                                        123  
                        3)  Herscher                                         149  
                        4)  Pittsfield                                          173  
                        5)  Rock Island (Alleman)                       191
                        6)  Woodstock (Marian)                         203  
                        7)  Delavan                                           232
                        8)  St. Joseph (S.J.-Ogden)                    249  
                        9)  Wheaton (St. Francis)                       263   
                      10)  RUSHVILLE HIGH SCHOOL             269
 
BOYS CROSS COUNTRY
 
Two individual State Champions and Four Top-Ten finishes, including a State Runner-Up Finish, highlight the boys cross country success.  Add to this a total of TEN trips to the State Meet, Six Regional Championships, and one District Championship. 
 
1977-78            Team Qualified for State Meet - District Champions 
                        Individual Medalist  -  Dick Tucker           3RD Place
 
1978-79            Individual Medalist  -  Dick Tucker            5TH Place 
 
1982-83            Team Qualified for State Meet - Regional Champions
1983-84            Team Qualified for State Meet - Regional Champions
 
1984-85            Team Finished SECOND in STATE MEET Competition!!
                        Regional Champions
 
                        Individidual Medalist - Mark Couch         11TH Place
                        Final Team Standings
                        1)  Elmwood                                       68
                        2)  RUSHVILLE HIGH SCHOOL         149  
                        3)  Streator (Woodland)                      174  
                        4)  Princeton                                      177  
                        4)  Petersburg (PORTA)                      177
 
1985-86            Team Finished TENTH in STATE MEET Competition!!  
                        Individual Medalist - Mark Couch             8TH Place
                        Final Team Standings
                        1)  Elmwood                                   69
                        2)  Pontiac                                     93  
                        3)  Yorkville                                  126  
                        4)  Joy (Westmer)                         152
                        5)  Streator (Woodland)                 170  
                        6)  Athens                                    189  
                        7)  Petersburg (PORTA)                 209  
                        8)  Herscher                                  212  
                        9)  Lebanon                                   236  
                      10)  RUSHVILLE HIGH SCHOOL     268
 
1986-87            Team Finished TENTH in STATE MEET Competition!!
                        Regional Champions
 
                        Final Team Standings 
                        1)  Pontiac                                        85
                        2)  Elmwood                                    139  
                        3)  Forreston                                    139
                        4)  Herscher                                     168   
                        5)  Breese (Mater Dei)                       177  
                        6)  Delavan                                       203
                        7)  Lansing (Illiana Christian)              209  
                        8)  Trenton (Wesclin)                         220  
                        9)  Petersburg (PORTA)                     220  
                      10)  RUSHVILLE HIGH SCHOOL         247   
                          
1990-91            Team Qualified for State Meet
1992-93            Team Finished EIGHTH in STATE MEET Competition!!
                        Regional Champions
 
                        Individual Medalist - Christian Natusch      STATE CHAMPION!!
         
                        Final Team Standings
                        1)  St. Joseph (S.J.-Ogden)                       101
                        2)  Georgetown (G.-Ridge Farm)                109
                        3)  Coal City                                             117  
                        4)  Normal (University)                               140  
                        5)  Joy (Westmer)                                     161
                        6)  Oregon                                                179  
                        7)  Chicago (Luther North)                          200  
                        8)  RUSHVILLE HIGH SCHOOL                209   
                        9)  Robinson                                             237
                      10)  Maple Park (Kaneland)                          241  
1993-94            Individual Medalist - Matt McClelland         23RD Place
 
1994-95            Team Qualified for State Meet Competition!!
 
                        Individual Medalists - Matt McClelland       2ND PLACE
                                                           Dody Nielsen           5TH Place
 
1995-96            Individual Medalists - Matt McClelland       STATE CHAMPION!!
                                                          Dody Nielson            19TH Place
 
1997-98            Team Qualified for State Meet - Regional Champions 
                                                              
1998-99            Team Qualified for State Meet                   Coach Richard Tucker

GIRLS TRACK & FIELD
 
The Lady Rockets won a total of SIX Sectional titles.  The ladies brought home a total of 28 medals from the IHSA State Track Meet too.  Incredible athletes include State Champions Alana Crisman (1997 - 1600 Meter Run), Kala Hinrichs (2003 - Discus) who also won a total of SEVEN medals, and four-time medalists Amanda Ross and Megan Taylor.
 
1972-73     Individual Medalists
Relay Team       1 Mile Relay       2ND Place
Carla Settles      High Jump         3RD Place
 
1982-83     Sectional Champions
                 Individual Medalist
Mary Prather       400 M Dash        7TH Place
 
1983-84     Sectional Champions
                 Individual Medalists
Relay Team        4x400 M Relay  4TH Place
 
1987-88     Sectional Champions
                 Individual Medalist
Angie Agans         1600 M Run       5TH Place
 
1989-90     Sectional Champions
                 Individual Medalist
Melissa Taylor      100 M Hurdles    6TH Place
 
1992-93     Sectional Champions
                 Individual Medalists
Relay Team         4x100 M Relay   3RD Place
Amanda Ross      High Jump         3RD Place
Megan Taylor      300 M Hurdles    6TH Place
 
1993-94     Sectional Champions
                 Individual Medalists
Megan Taylor       300 M Hurdles    5TH Place
Amanda Ross       High Jump         7TH Place
Relay Teams        4x100 M Relay   8TH Place
4x400m relay    8TH Place
 
1994-95     Individual Medalists
Amanda Ross         High Jump        2ND Place
Megan Taylor         300 M Hurdles   5TH Place
 
1995-96     Individual Medalists
Amanda Ross         High Jump        3RD Place
Megan Taylor         300 M Hurdles   5TH Place
Relay Team           4x100 M Relay  5TH Place
 
1996-97     Individual Medalists
Alana Crisman      1600 M Run       STATE CHAMPION!!
Relay Team          4x800 M Relay    2ND Place
 
1997-98     Individual Medalist
Alana Crisman        800 M Run           2ND Place
 
1999-00     Individual Medalist
Kala Hinrichs           Discus                 7TH Place
                                Shot put              7TH Place
 
2000-01     Individual Medalist
Kala Hinrichs           Discus                 6TH Place
 
2001-02     Individual Medalist
Kala Hinrichs           Discus                 5TH Place
                                Shot Put             3RD Place
 
2002-03     Individual Medalist
Kala Hinrichs            Discus                STATE CHAMPION!! 
                                 Shot Put              6TH Place
 
BOYS TRACK & FIELD
 
The track & field program at Rushville High lived up to the school's nickname.  On the track or in the field, the Rushville thinclads had some incredible success.  Check out this rusume':
 
  1 - IHSA State Meet SECOND Place Finish
  7 - IHSA State Meet Top-Ten Finishes
  4 - IHSA District Championships
11 - IHSA Sectional Championships
11 - GOLD MEDALS won at IHSA State Meets
  7 - Second Place Medals won at IHSA State Meets
49 - Total Medals won at IHSA State Meets
 
1903-04     Team Finshed SEVENTH at IHSA State Meet!!
                 One-Class System
 
                  Individual Medalists
Raymond Quigley      440 Yard Dash                     STATE CHAMPION!!
?? Montooth              Standing Broad Jump         2ND Place
 
Final Team Standings
1)  Pontiac                                      20  
2)  Jacksonville (H.S.)                      15  
2)  Anna                                         15  
4)  Oak Park (O.P.-River Forest)       13  
5)  Chicago (North Division)              11  
6)  Chicago (Hyde Park)                   10  
7)  RUSHVILLE HIGH SCHOOL         8  
8)  Moline (H.S.)                                5  
8)  Riverside (R.-Brookfield)                5  
10) Chicago (Lake View)                    4  
10) Petersburg                                  4
 
1904-05     Team Finished NINTH at State Meet!!
                 One-Class System
 
                 Individual Medalist
??  Owen                   Standing Broad Jump         STATE CHAMPION!!
 
Final Team Standings
1)  Chicago (Englewood)           16  
2)  Chicago (Phillips)                11 
3)  Greenfield                           10 
4)  Petersburg                            8  
5)  Chicago (Crane)                    7   
6)  Chicago (Lake View)              6  
6)  DuQuoin (H.S.)                      6  
6)  Carlyle                                  6  
9)  RUSHVILLE HIGH SCHOOL  5  
9)  Rochelle                               5    
9)  Chicago (Calumet)                 5
 
1908-09     Individual Medalist
V. Dunn                      440 Yard Dash                            2ND Place
 
1909-10     Team Finished TENTH at State Meet!!
                 One-Class System
 
                 Individual Medalist
V. Dunn                      440 Yard Dash                            STATE CHAMPION!!
 
Final Team Standings
1)  Chicago (University)                   26
2)  Milford                                      18  
3)  Chicago (Hyde Park)                 12  
4)  Galesburg (H.S.)                       10  
4)  Oak Park (O.P.-River Forest)      10  
6)  Chicago (Phillips)                        9   
7)  Milwaukee, Wis. (South Divisi      8 1/7  
8)  Highland Park (Deerfield-Shie       8  
9)  Beardstown                                5 1/7  
10) Chicago (Englewood)                  5  
10) RUSHVILLE HIGH SCHOOL       5
 
1924-25B      Individual Medalist
John P. Crandall         440 Yard Dash                           2ND Place
 
1940-41        Individual Medalist
Paul Houston              1 Mile Run                                 STATE CHAMPION!!
 
1941-42        Individual Medalist
J. Churchill                 High Jump                                 4TH Place
 
1944-45        Individual Medalist
Richard Stephens       440 Yard Dash                            3RD Place
 
1946-47        Individual Medalist 
Dick Patterson            High Jump                                  STATE CHAMPION!! 
                      
1948-49        Individual Medalist
Dick Patterson            High Jump                                  3RD Place  
 
1973-74        Team Finished NINTH at State Meet!!        Coach Rod Schoonover
                    District Champions
                    (One Class system - beat Quincy,
                     Galesburg, Canton, and Macomb
                     for the District title!!)
 
Individual Medalist
Craig Robbins             Discus                                         STATE CHAMPION!!
 
Final Team Standings
1)  Chicago (Lane)                                          27   
1)  Evanston (Twp.)                                         27
3)  LaGrange (Lyons)                                      19 
4)  Chicago Heights (Bloom Twp.)                    19   
5)  East St. Louis (Sr.)                                    14 
6)  Chicago (Phillips)                                       14  
7)  Alton (Sr.)                                                 10 
8)  Rock Island (H.S.)                                       8  
9)  RUSHVILLE HIGH SCHOOL                       6         Coach Rod Schoonover
9)  Elmhurst (York)                                           6  
9)  Rolling Meadows                                         6  
9)  Glen Ellyn (Glenbard West)                          6  
9)  Chicago (St. Ignatius)                                  6  
9)  New Lenox (Lincoln-Way)                             6   
 
1974-75A        District Champions
 
                      Individual Medalist
Tony Stolp                  Pole Vault                                   2ND Place
 
1975-76A        District Champions
 
1976-77A        Individual Medalists
Marc Briney                Pole Vault                                   STATE CHAMPION!!
Mike Phillips               Shot Put                                      4TH Place
 
1977-78A        Team Finished SIXTH at State Meet!!
 
                      Individual Medalist
Marc Briney                Pole Vault                                   STATE CHAMPION!!
Mike Phillips              Shot Put                                       2ND Place
Mitch Redman            Discus                                          6TH Place
Dick Tucker                2 Mile Run                                    7TH Place
                                   1 Mile Run                                    8TH Place
 
Final Team Standings
1)  Robinson                                35 
2)  Madison                                 32  
3)  St. Anne                                 31  
4)  Gibson City                             28  
5)  Casey                                     25  
6)  RUSHVILLE HIGH SCHOOL    24  
7)  Spring Valley (Hall)                  18  
7)  Peru (St. Bede)                       18   
7)  Riverton                                  18  
10) Highland (St. Paul)                  16
 
1978-79A         Individual Medalists
Mitch Redman            Discus                                           4TH Place
Dick Tucker                1 Mile Run                                     4TH Place
 
1981-82A          District Champions
 
1982-83A          Sectional Champions
 
                        Individual Medalist
Dan Cox                     Discus                                           2ND Place
Larry Kissinger           800 Meter Run                              7TH Place
 
1983-84A          Sectional Champions 
 
1984-85A          Sectional Champions
 
                        Individual Medalist
Bill Toland                 Pole Vault                                     6TH Place
 
1985-86A          Team Finished NINTH at State Meet!!
                       Sectional Champions
 
                       Individual Medalists
Bill Toland                   Pole vault                                    3RD Place
Mark Fowler                 800m run                                     4TH Place
Mike Grate                   Discus                                          5TH Place
Relay Team                 4x400m relay                               5TH Place
 
Final Team Standings
1)  Chicago (Luther South)           48 
2)  Geneva                                  27  
2)  Yorkville                                 27  
2)  Sullivan                                  27  
5)  St. Joseph (S.J.-Ogden)          26  
6)  DuQuoin (H.S.)                       23  
7(  Newton                                  22  
7(  St. Anne                                22  
9)  RUSHVILLE HIGH SCHOOL   19  
10) Riverton                                 18  
 
1991-92A          Sectional Champions
 
                        Individual Medalists
Relay Team                 4x800 Meter Relay                       6TH Place
 
1992-93A          Sectional Champions 
 
                        Individual Medalists
Christian Nautsch         3200 Meter Run                           2ND Place
Relay Team                 4x800 Meter Relay                       6TH Place
 
1993-94A          Sectional Champions
 
Individual Medalists
Matt McClelland           1600 Meter Run                           4TH Place
Jeff Ackman                 Shot Put                                      5TH Place

1994-95A          Sectional Champions
 
Individual Medalists
Matt McClelland           1600 Meter Run                           STATE CHAMPION!!
Relay Team                  4x100 Meter Relay                      4TH Place
Jeff Ackman                 Shot Put                                      6TH Place
 
1995-96A           Team Finished SECOND at STATE MEET!!  Coach Richard Tucker
                         Sectional Champions
 
                         Individual Medalists
Matt McClelland           1600 Meter Run                          STATE CHAMPION!! 
Relay Team                  4x100 Meter Relay                     STATE CHAMPIONS!!
Relay Team                  4x200 Meter Relay                     4TH Place
Relay Team                  4x800 Meter Relay                     4TH Place
Dody Nielsen                800 Meter Run                            8TH Place
 
Final Team Standings
1)  Carlinville                                  46   
2)  RUSHVILLE HIGH SCHOOL     31        Coach Richard Tucker
3)  Chicago (Luther South)              27  
4)  Newton                                     27  
5)  Maple Park (Kaneland)               25   
5)  Lisle (Sr.)                                  25  
5)  Knoxville                                   25
8)  Harrisburg                                 23
9)  Fulton (H.S.)                             22  
10) Monmouth (H.S.)                      21
 
1996-97A           Individual Medalist
David Reed                  Discus                                         8TH Place
 
1998-99A           Individual Medalist
Ryan Billingsley           Discus                                         8TH Place
 
1999-00A           Individual Medalists
Chris Burke                   300 Meter Hurdles                      7TH Place
Relay Team                  4x400 Meter Relay                      7TH Place
 
2000-01A           Sectional Champions                             Coach Richard Tucker
 
                         Individual Medalist
Ryan Billingsley            Discus                                        9TH Place
 
2004-05             Sectional Champions                             Coach Jim Shepherd
 
                         Individual Medalists
Eric Eyler                       Pole Vault                                 5TH Place
Andy Ward                     Shot Put                                    5TH Place

 
BOYS GOLF
 
One individual medalist and two Top-Ten Finishes were the highlights of the Rushville Rocket linksters.
 
1939-40         Team Finished SIXTH at State Meet!!
                     District Champions
 
                     Individual Medalist
??  Street                 4TH Place
 
Final Team Standings
1)  Highland Park (Deerfield-Shie       19 pts. (652)  
2)  Galesburg (H.S.)                          8 pts. (674)  
3)  Peoria (H.S.)                               6 pts. (675)  
4)  Waukegan (H.S.)                         4 pts. (N/A)  
4)  Urbana (H.S.)                              4 pts. (678)  
6)  Rockford (H.S.)                             2/3 pt. (N/A)  
6)  RUSHVILLE HIGH SCHOOL          2/3 pt. (N/A)  
6)  Oregon                                          2/3 pt. (N/A)
 
1983-84          Team Finished SEVENTH at State Meet!!
 
Final Team Standings
1)  Dunlap                                       644   
2)  Elgin (St. Edward)                      649  
3)  Bloomington (Central Catholic      676  
4)  Quincy (Notre Dame)                  677  
5)  Peoria (Bergan)                          679  
6)  Pinckneyville                              689  
7)  RUSHVILLE HIGH SCHOOL      701  
8)  Aledo                                        709  
9)  LaGrange Park (Nazareth Acad.) 735  
10) Grant Park                                736
 
GIRLS BOWLING 
 
The Rushville Lady Rockets' bowling team made waves the first two years the IHSA offered this sport as well.  Two District titles and two trips to the State Tournament were the highlights of this program.
 
1973-74      District Champions - Team Qualified for State Meet! 
1974-75      District Champions - Team Qualified for State Meet!
 

GIRLS SOFTBALL
 
Three Regional titles put the Lady Rocket Diamond girls in the final round of 32 on three seperate occassions!
 
1975-76               Regional Champions
1984-85               Regional Champions
1993-94               Regional Champions
2004-05   15 - 19                                        Coach Randy Burnett
 
GIRLS VOLLEYBALL
 
Two more Regional titles and some nice season records made the lady netters program a good one too!
 
1976-78                                                    Coach Linda Elsea
1978-79    8 - 8                                          Coach Linda Elsea
1979-80                                                    Coach Mike Lewis
1980-81                                                    Coach Lisa Conover
1981-83                                                    Coach Marjorie Parrish
1983-84                                                    Coach Marilyn Utter
1984-85  13 - 9                                          Coach Carolyn Tucker
1985-86  16 - 9                                          Coach Charles Thomas
1986-87                                                    Coach Linda Taylor
1994-95             Regional Champions
1996-97             Regional Champions
 
SPEECH SWEEPSTAKES
 
The English Department even jumped onto the Rocket IHSA bandwagon earning two District titles and an Individual Medal!! 
 
1954-55       District Champions
1956-57       Individual Medalist - Jerry Carson    After Dinner     2ND Place
1957-58       District Champions
 
IF YOU HAVE ANY FURTHER INFORMATION
 
Please forward any further information to us at ihsgdwebsite@comcast.net.  What a school system they have in Rushville which is expected to not miss a beat as Rushville-Industry. You can also send information to us via USPS at:
 
Illinois HS Glory Days
6439 N. Neva St.
Chicago, Il.  60631